Jaunumi  
ACTA. Kas tas ir un ko ēd - jautājumi un atbildes
Autors Raivis Vilūns (ray99) Piektdiena, 10 Februāris 2012 18:46

ACTA. Kas tas ir un ko ēd - jautājumi un atbildesPrincipā ACTA nevar būt mūsu glābiņš. ACTA palīdzēs, taču tikai neliela sabiedrības daļai un faktiski nenesīs nekādu labumu, vismaz ne Latvijai vai Latvijas uzņēmējiem, māksliniekiem vai organizācijām. Šeit būs neliels skaidrojums par to, kas ir ACTA un kāpēc vajadzētu iet pirmdien 13.februārī protestēt pret to.

ACTA. Kas tas ir un ko ēd - jautājumi un atbildes
NB! Jaunākās ziņas – liecina, ka Latvija vismaz pagaidām neratificēs ACTA, taču tas nenozīmē, ka to neizdarīs pēc mēneša, gada vai diviem.

 

Visi runā par to ACTA, kas tad pie velna ir ACTA?

Anti Counterfeiting Trade Agreement (viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgums). Starptautisks nolīgums, kura mērķis būtu pasargāt intelektuālo īpašumu un tā radītājus pret nelegālu pavairošanu un piesavināšanos.

Kur problēma, izklausās, ka tas aizsargās manu sacerēto mūziku vai manis uzrakstīto rakstu?

ACTA nolīgumā definīcija par intelektuālo īpašumu ir rakstīta ļoti izvairīgi, respektīvi, nav skaidras definīcijas, ko tas aizsargā. Tāpēc jebkura iestāde, kurai valsts mērogā būs uzticēta šī nolīguma izpildīšanas pārraudzība un pārbaude varēs pati visai brīvi noteikt, kas aizskar intelektuālo īpašumu un kas nē. Un kā jau tas bieži vien ir redzams, valsts iestādes ne vienmēr izprot, kas noticis, bet sodus piespriest ir naskas.

Nu labi, bet, kas man no tā? Es nevelku filmas un pēc tam nepārdodu tās „Latgalītē”?

ACTA lielākais bīstamums ir tajā, ka tā dod tiesības uzraudzīt informācijas plūsmas, respektīvi, visi interneta piegādātāji būs likuma priekšā spiesti ziņot par aktivitātēm, ko Tu veic tīklā. Pieņemsim, ka esi nopircis savas draudzenes mīļākās grupas jaunāko albumu kādā interneta vietnē, kas ar to licenzēti nodarbojās, un tu gribi pārsūtīt viņai tās dziesmas. Tu teiksi: „Kur problēma, es taču samaksāju par to un neprasu no draudzenes naudu!” ACTA teiks: „Tā ir intelektuālā īpašuma nelegāla izmantošana,” Interneta piegādātājs par to, ka Tu pa skype pārsūti dziesmas paziņos attiecīgai iestādei un Tev būs jāmaksā sods vai pat Tevi ieliks cietumā.

Izklausās traki, bet es apsolu, ka es atļaušu visiem izmantot manis radīto saturu un es nepieprasīšu, lai kāds man maksā.

Tu varbūt, bet ACTA ļauj attiecīgajām iestādēm pilnīgi bez Tavas vēlmes nevēlmes sodīt un iekasēt naudu, un kas teica, ka Tu tiksi pie šīs naudas? Latvijā jau daudzus gadus par AKKA/LA darbības metodēm iet diskusijas. Pirms pāris gadiem blogeri bija saņēmuši draudus no AKKA/LA par to, ka viņisavā blogā bija ievietojis embed kodu uz grupas Coldplay dziesmu.

Nu stulbi jums, kas nepērk, bet grib visu par brīvu! Es gan, pārsvarā spēles, filmas un mūziku pērku, mani kaut kā šis viss nesatrauc. Un vispār internetu maz lietoju, mani tā novērošana netraucē...

Bet vai Tu zini, ka ACTA ļaus aizsargāt idejas? Pat teikuma daļas? Un tas jau nekas, varam tak nerunāt, un nerakstīt, bet ACTA ļaus aizsargāt arī zāļu patentus (kas, protams, notiek jau šobrīd, bet princips atšķirsies), kas savukārt nozīmēs, ka ja kāda no multimiljonu kompānijām negribēs, lai viņu 20 Ls iesnu zālēm ir konkurence, tā iesūdzēs lētāko zāļu ražotājus par patenta pārkāpšanu, un mēs zinām cik lielajām kompānijām ir lieliski advokāti. Tas pats ar jebkāda veida izgudrojumiem, sākot no tehnoloģijām un beidzot ar agrokultūras sēklām.

Hm, šķiet nelāgi, jo pats vienmēr cenšos meklēt lētākas alternatīvas, bet kam tad no ACTA būs vispār labums?

Vienkārši runājot? Lielajām kompānijām un miljardieriem ar lieliskiem advokātiem. Bet faktiski? Nevienam. Jo mēs tak visi vienā vai otrā veidā izmantojam vai nu savā mākslā vai ikdienā pamatus, ko radījis kāds cits, iedomājaties, ja Pitagors būtu patentējis savu formulu, un neļāvis nevienam citam, nekad ar to strādāt mums nebūtu trigonometrijas. Viss jaunais vienmēr tiek balstīts uz veco.

Tu mani pārliecināji, bet, ko es varu darīt, cik saprotu ACTA jau ir parakstīta arī no Latvijas puses?

Tu vari iet protestēt. Starptautiskais nolīgums ir jāratificē visām Eiropas Savienības valstīm. Pagaidām Latvijas neratificēs šo līgumu pamatojoties uz satraukumu sabiedrībā un dažādus nozaru ekspertu izteikumiem, taču protests jāapmeklē, lai parādītu, ka mūs tas tiešām satrauc. Protests 13.februārī 13.00 pie Ministru kabineta.

 

Ja ir vēl kāds neskaidrības šim video vajadzētu tās izskaidrot:Vairāk informācijas arī lapā labojam.lv

Paraksties pret ACTA LV.

Paraksties pret ACTA starptautiskā līmenī

Komentāri   
Skolā bija jataisa projekts par Nelegālajām lejuplādēm un nacās piesaistīt jau populāro ACTA lietu un šis raksts deva daudz mewteriāla, PALDIES autoram - atsaucēs jeb izmantotā literatūra tika pierakstīts tavs vārds :) PALDIES!
#26 pecs96 13.02.2012 21:58:01 0
http://www.apollo.lv/portal/news/articles/264824/
#25 Machukan 13.02.2012 16:30:41 0
Šis likums attiecas tikai uz tām lietām ,kuras ir aizsargātas. Ja tevi māca un tu esi parakstijis līgumu ar viņiem ,ka viss ko tu esi iemācijies nedrīkst tikts izpausts ,tikai tad tu esi pārkā[lama] ACTA likumu. Šis video bišķ izpušķo lietas ,ka ACTA ir kaut kas extreeme. Tho neesmu nekāds ACTA piekritējs. Ja nebūtu skola pats būtu aizgājis protestēt.
#24 DirtE 13.02.2012 14:35:21 +1
Redzot salīdinājumu par kulināriju rodas jautājums, vai visi kulinārijas raidījumi nav krimināli sodāmi, jo pārkāpj šo pašu likumu. Sodāms ir pavārs kurš šīs receptes stāsta un televīzijas kanāls kas to pārraida. :D
Viss ko skolā esi iemācījies nedrīksti nevienam no tā neko mācīt, ja pareizi saprotu! :D
#23 Ciekurs 13.02.2012 12:58:52 0
Citāts:
kapec latvijas lapa var parakstities tikai es,bet mana draudzene nevar!??? vina tak var lietot manu datoru un vinai ir sava i-banka!??? kautkas nau lidz galam izdomats!

es domaju, ka visus šos jautājumus vajadzētu uzrakstit tiem cilvēkiem no www.manabalss.lv, jo iespējams tur tiešām viss nestrādā perfekti, lai viņi var salabot, tā lai smuki viss strādātu
#22 Ray 12.02.2012 21:31:43 +1
kapec latvijas lapa var parakstities tikai es,bet mana draudzene nevar!???
vina tak var lietot manu datoru un vinai ir sava i-banka!???
kautkas nau lidz galam izdomats!
#21 icu#77 12.02.2012 14:16:06 0
Citāts:
Krysis

Šerloks.
#20 Fr3 12.02.2012 04:04:55 0
Bankas vajag tieši jau tāpēc, ka konti ir atvērti ar pasēm. Tas ir reģistrs, lai pat ar proxy nevarētu parakstīties vairākas reizes.

Tikai tādā veidā var panākt to, ka petīcija patiešām izskatās nopietni. Bankas galvo, ka tie skaitļi ir īsti.
#19 Machukan 11.02.2012 20:20:46 +1
Latvijā jau arī nemaz nav nevienas LATVIJAS bankas, ja neskaita Latvijas Banku, kuras vārds uzdrukāts uz naudas un Hipotēku banka, kura laikam vēl ir valsts pārvaldīta, par Citadeli nezinu, bet SEB, Swed utt jau neviena nav Latvijas banka, tās ir tikai filiāles Latvijā. :D Bet tas tā..

Tad jau Tu laikam arī nemaz neatrodies Latvijā, jo, ja atrastos, tad kkāds konts tīri nemanot būtu radies... piemēram, mans ISIC ir piesaistīts Swedbankas kontam, kuru reāli neizmantoju, bet vienalga ir. Vai nu arī esi nežēlīgs paranoiķis un Latvijā pieejamo banku nīdējs... vai varbūt vnk nodarbojies ar kādu nelegālo biznesu :D
#18 Krysis 11.02.2012 20:14:23 0
Citāts:
ja jav var raudat par internet banku ko sen izmanto online balsosana nu tad tie nav cilveki

Latvijas bankas vispār neizmantoju, tāpēc arī nevaru nobalsot.
#17 Fr3 11.02.2012 20:04:35 0
Jaunākie komentāri  
Jauns un moderns videospēļu portāls - Strike.lv4
Dwarf Forest beta tests3
Pēc Dead Rising motīviem taps filma1
Metal Gear Solid veidotājs kritis depresijā GTA 5 dēļ3
Entuziasti Battlefield: Hardline atraduši daudz slēptas informācijas8
Battlefield autori domā par agrīnās piekļuves pielietošanu nākotnes projektos3
Klasikas skavās: Gothic I. Pirmā daļa.7
Lasītākais  

Komentētākais  
Copyright © Gamevision.lv 2011   v2.0